Navigation Menu
Zincir Değişimi

Zincir Değişimi

By on Ara 19, 2013 in Blog | 0 comments

Bisikletteki en hareketli mekanik aksamlarının birleştiği noktada  bulunduğu için problem çıkarması çok olasıdır. Aynı zamanda tork un sağlandığı bölge olduğu için üzerinde en fazla stress’in yaşandığı yerdir. Bu sürtünme ve baskı yüzünden belirli zamanlarda değişmi de gerekmektedir.

Vites değişimi tork esnasında gerçekleşir.Örnek olarak sert bir rampada tork’u  düşürmeden vites değişimi buradaki stress’i artırarak sadece zincire değil diğer dişli elemanlarında da yıpranmaya sebep olur. Mümkün olduğunca  rampada vites değiştirirken yol almaya çalişılmamalı hafif bir geçişden sonra maksimum baskı uygulanmalıdır.

Zincirdeki problem her zaman baklaların birbirinden ayrılması/kopması şeklinde de gerçekleşmez. Çapraz kullanılan zincirde veya uzun süreli kullanımlarda uzama da söz konusu olur. Hatta kullanıcının ağırlığı ve kullanım şeklinin bile uzamaya etkisi büyüktür.Uzayan zincirin davranışı genelde  kaset/ruble üzerinde gezme veya zincirin atması şeklinde görülür. Küçük ölçülerdeki uzamalarda problem daha az belirgin oalrak da görülebilir.Sonuçda her zincir uzar ama uzamadaki mm lik ölçü problemin büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

Zincirin uzadığının kesin anlaşılması için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi zincir öndeki en büyük dişliye alınır.Dişlinin ön tarafından bir bakla dişlinin ters yönünde çekilir.Buradaki ayrılma 4mm den küçük olmalıdır.Bunu tespit etmek için 4mm lik bir alyan bu boşlukdan geçip geçmediğine bakılarak gerçekleştirilir.

Resim

Diğer bir yöntemde bu iş için yapılmış zincir ölçe aleti kullanmaktır.Zincirin belirli bir bölgesinden yapılan bu ölçüm kesin bir sonuç vermektedir.

Resim

Uzayan zincirin uzun süreli kullanımında ruble veya kasetde onarılamaz yıpranma da oluşturabilir.Bu yüzden belirli periyodlarda değişimi gerekmektedir.

Üreticilerin önerisi her 500-700 km de bir değişimi önermektedir. Tabiki marka veya modelinde bu sürede etkisi vardır. Yoksa bu kadar zincir çeşidi de piyasa da olmazdı.

Bir zincir değişimi için gerekli olan malzemeler:

1) Yeni bir zincir.
2) Zincir sökme/takma aparatı.
3) Zincir Birleştirme pimi.

Eskimiş bir zinciri değiştiriyorsanız en basit yöntem  çıkan zincirdeki baklalarını sayıp aynı sayıda bakla ile değiştirmek olmalıdır.

Zincir Sökme aparatı ile zincirin herhangi bir bölgesinden zinciri sökünüz.

Resim 1

Yeni bir zincir takıyorsanız. Yani söktüğünüz bir zincir yok ise bakla sayısı hakkında da bir bilginiz olmayacaktır. Bu tip bir durumda ön ve arka dişlilerinin en büyügüne zinciri geçirin, vites sisteminden geçirmeden gerin ve bu haline 2 bakla daha ilave edin.

Resim 2

Vites mekanizmasına daha rahat müdahale edebileceğiniz için. Bir temizleme solüsyonu ile vites çarkarını ve rubleyi temizleyiniz. Ben bu iş için WD-40 kullanıyorum. Bu solüsyon yerine mazot da kullanabilirsiniz.Fakat mazot plastik aksamlara zarar verdiği için benim için son seçeneklerden birisidir.

Resim 3

Zincir uzunluğu tespit ettikden sonra fazla olan baklaları eksiltin.Zincir ile gelen bağlantı pimi normal pimlerden daha uzun ve uç tarafları yuvarlatılmıştır.Bu yuvarlatılmış kısımdan bağlantıyı gerçekleştirin.Pimisonlanana kadar aparat yardımı ile itin. Diğer tarafdan çıkan fazlalık kısmı bir pense ile kırın Eksiltiğiniz baklaları yanınızda yedek olarak bulundurmanızı öneririm. Herhangi bir kopma durumudna bu baklaları kullanabilirsiniz.Geçici çözüm olsa da gerektiği durumlarla karşılaştım.

Resim 4

Bağlantıyı yaptığınız noktaya bir işaret koymanızı öneririm. Pedalı serbest olarak el ile çevirin.Herhangi bir takılma kırılma olup olmadığını bakın.Kırılma durumunda ruble/kaset de atlamalar yapacaktır.Takılma veya kırılma var ise ince bir yağ ile yada WD-40 kulalnarak el ile hareket ettirin.Bir müddet sonra bu kısımdaki sıkışma problemi geçecektir.

Resim 5

Bisiklet üzerinde başlangıçta yavaş ve stress’i arttırarak test edin. Bu test esnasında ayakta kullanmayın. Aniden boşalması durumunda ciddi problemler yaşayabilirsiniz.Genelde oturmuş bir pimin boşalma riski olmasa da test aşamasında dikkat gerekmektedir.Zincir değişiminden sonra tüm viteslere geçip son kontrolünü yapın.

 

Zevkli Sürüşler Dilerim.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir