Navigation Menu
Kamplı Tur için Gerekenler

Kamplı Tur için Gerekenler

By on Oca 9, 2014 in Blog | 0 comments

İşinize hiç yaramayacağınızı düşündüğünüz şeyler uzun turlarda ihtiyaç duyacağınız olmazsa olmaz araçlar olabilir. Çünkü kamplı tur denildiğinde benim aklıma gelen  şehir merkezinden uzak elektriğin ve içme suyunun hazır bulunmadığı yerlerdir. Normalde su arıtma solüsyonunu yanımda taşımazken böylesi bir gezide bir  numaralı ekipmanım olabilir.

Bu tür aktivitelerde ağırlık normalin bir kaç katı olurken genelde parkurda çok daha zorlu koşullara hakim oluyor. Rakım olarak da yüksek yerleri tercih ettiğimiz için performans açisindan hazir olamak da gerekiyor.

Çok uzatmadan bu tür turlarda benim yanıma aldıklarımı ve neden bunları seçtiklerimi yazıyım.


Bisiklet için

İç Lastik

Kamplı olsun yada olmasın yanınızda mutlaka en az bir adet iç lastik bulundurunuz. Uzun ve Kamplı turlarda bu sayıyı ikiye çıkarmanızı tavsiye derim. Çünkü ormanda lastiğinizin patlaması asvaltdakinin  iki katıdır.

Pompa

Patlayan ve inen lastikleriniz için gerekecek.Sadece bu tip turlarda değil sürekli yanınızdan eksik etmememiz gerekmektedir. Bar/Psi göstergesi olan modelleri mevcuttur. Lastikdeki hava basıncına bağlı olarak performasınıza etkisi olacaktır.

Alyan Takımı

Bisikletinizin üzerindeki alyan vidaları açmanız için aynı numaralardaki anahtarları yanınızda bulundurunuz.

 Bagaj

Heybe’nin bisiklete bağlanabilmesi için gerekli bir aparattır. Bazıları direkt sele borusuna bağlanırken kimi kadroya iki noktadan sabitlenir.V Brake ve Disk için ayrı ayrı üretilir. Aliminyum  olanlar çelik olanlara nispeden daha hafiftir.

Heybe

Bir çok ebatta olanı mevcuttur. Kapasitesi litre olarak hesaplanmaktadır.Bagajdan kolay sökülüp takılabilen bir model almanızı öneririm. Alırken yağmurluklu olanları tercih ediniz. Sadece yağmurdan değil yoldaki toz, çamur gibi bir çok şeyden çantayı koruyacaktır.

Zincir Sökme aparatı

Gereksiz gibi görünebilir ama zincir kopması benim çok karşılaştığım bir problemdir. Şehir merkezinden uzaktayken de  bu problemin  çözümü sadece bu 50 gr lık anahtardır.

Levye

Lastik söküp takmanızı hızlandıracaktır.Yanınızda yoksa bir kaşıkda bu işi görebilir.Zaten levye 10-12 gr bir araçtır.

Konaklama için

Çadır

Uygun mevsim koşullarına göre hafif bir çadir seçmenizi öneririm. Şıklığından çok fonksiyonel olmasına dikkat ediniz. Yazlık çadırlara göre kışlık olanlar kullanılan malzeme farklılığı yüzünden daha ağır olmaktadır.Bunun yanında 3 mevsim çadırlarda bulunmaktadır.Kolay kurulum ve taşıma kolaylığın da  dikkat ediniz.

Uyku Tulumu

Her mevsimde kullanılabilecek bir çok modeli var. Dört mevsim için ben iki ayrı uyku tulumu bulunduruyorum. Çok sıcak aylarda matın üzerine serip konforunuzu arttırabiliyorsunuz. Gerektiğinde deiçine girebiliyorsunuz.

Mat

Zemindeki bozuklukları izole etmek için olmazsa olmaz bir ekipman. Genelde Eva malzemeden üretilir.(Etil Vinil Asedattan mamül olup esnek bir yapıya sahiptir. ) Geri dönüşümlü ve antibakteriyeldir. Outdoor mağazalarında son zamanlarda havalı matlarda görülmeye başlandı. Bunları ağırlıkları ve yerleşme ve toplanma süremi uzattığı için tercih etmiyorum. Çok sık yer değiştirdiğim için bana eziyet gibi geliyor.

Kamp Ocağı

Ateş yakacak kadar zamanınız oluyorsa pek gerekli bir malzeme değil. Bu tip turlarda genelde sabah ve öğlen öğünlerinde kullanılıyor. Zaten akşamları kamp ateşiniz olduğu için gerekmeyecektir.

Işıldak

Hava karardığında minimum bir kaç saat aydınlatma sağlayacak bir ışıldağı yanınızda bulundurunuz.Piyasada  bir kaç kalem pil ile çalişan aydınlatma araçları bulabilirsiniz.

Çakmak

Ateş yakmanız için gerekecektir.Internette arama motorlarına “Fire Starting Gear” olarak bir arama yaptığınızda gazsız sadece ateşleme elemanlarını bulabilirsiniz.

Çakı

Kamp mutfağınız için gerekli olabilecek bir malzemedir.Aynı zamanda onarımlarda da işinize yarayacaktır.

Su Arıtma Solüsyonu

Şehir merkezinden çok uzaklaşacaksanız yanınızda mutlaka bulundurunuz. Suyun berraklığı içime elverişli olduğu göstermez.Bu tip solüsyonlar veya tabletler suyun içinde belirli bir süre bekletilip kullanılmaktadır.Bir çok outdoor magazasında bulabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir