Navigation Menu
Bisiklet Nasıl Seçilir

Bisiklet Nasıl Seçilir

By on Oca 19, 2014 in Genel | 0 comments

Bu konuda dikkat edilecek major farklardan bahsedeceğim. Çünkü tanımı üstünde bu bir seçimdir ve seçimi etkileyen faktörler o kadar çoktur ki burada bunların hepsinden bahsetmek mümkün değildir.Bu makalede bahsedebilinecekler bisikletin boyu, lastik genişliği, fren sistemleri, pedal grubu olabilir.

Kadro Boyu

Kadro boyu seçiminde sürücünün bacak boyu baz alınır. Bacak Boyuda bacağın iç tarafından alınır.BAcak arasına alınan bisiklet  seleye oturmadan kadro bacak arasının sonuna kadar iki lastik yerden kesilecek şekilde havaya kaldırılır. Lastiklerin yerden 5-10 kadar havaya kalkması gerekmektedir.Ani durma ve inme durumu içiin bu mesafenin altını tavsiye etmem.

Lastik genişliği

Herkes bilirki geniş lastik iyi yol tutuş sağlarken fazla kuvvet ister.Bu yüzden yol bisikletlerinde lastik genişliği çok düşüktür. Yol bisikleti tanımı üstünde asvalt için planlanarak yapılmıştır. Tabiki seçim dağ bisikleti oalcaksa bu kadar ince bir lastik kulanmak kadronun geniş ve agirliğinda dengeyi bozacaktır.Bir dağ biaikletini hem asvalt hemde arazide kullanacaksanız hybrit diyebileceğim 1.95 genişliğinde olabilir.Yada tamamen offroad ortamı için alıyorsanız. 2.0 dan 2.2 ye kadar çıkabilirsiniz. Bu bilgiler lastiklerinm yanağında yazmaktadır.

 

Fren Sistemleri

Bu konuda V-Fren ve Disk Fren olarak önümüze iki seçenek geliyor. V-Brake eskiden bu güne çok büyük değişikliğe uğramadan gelen tel germe usulu ile çalişan ve pabuçların jant ile sürtünmesiyle frenleyen sistemlerdir.Jantların akordunun bozulmasından çok fazla etkilenirler.Ama lastik çağı boyunca çaliştıkları için durma konusunda daha güçlüdürler. Bir rotorun kapı ile karşılaştırıldığında bu çap gayet büyük bir oran olarak karşımıza çıkıyor.Mekanik olduğu için geçici çözümler uygulamak kolaydır.

Disk Fren sistemleri daha yeni bir teknolojidir.Hidrolik ve mekanik olarak iki tipine rastlanır.Mekanik olanı gene tel ile germe kuvveti ile disk balatalarının rotorun üzerine sürtünmesi ile durma sağlanır. Bakım gerektirirler. Küçük geçici çözümler ile minimum vakit kayıpları ile sorun giderilibilir.

Hidrolik Diskli fren sistemleri aynı motor ve araçlardaki gibi mineral yağın havasız bir ortamda balatalara itilmesi ve bu baskının bataları rotor üzeride sıkıştırarak bu sürtünme ile durma sağlanmaktadırç Minimum geçici çözümler uygulanabilir.Jant Akordunun bozulmalarından minimum etkilenir. Çünkü jant a 8 vidalı veya centralLock olarak göbekden bağlıdırlar. Fren mekanizması jantın ortasında olduğu için yoüun çamurlu ortamlarda büyük avandaj sağlar.

Pedal Grubu

Klasik ve SPD olarak iki tip Pedaldan bahsedeceğim.Klasik pedal hepmizin sürekli gördüğü sadece baskı ile bir eksende dönmeyi sağlayan bir çok çeşidi olan piyasada en kolay bulacağınız bir türdür.Özel bir ayakkabı gerektirmeden sürmek mümkündür. Bunun yanında itme çe çekme hareketini kullanabileceğiniz SPD pedallarda vardir. Bunlar özel ayakkabı ile giyilir. Ayakkabılar pedala kilitlenerek hem itme hemde çekme kuvveti kullanmak münkündür.Sürüşde büyük konfor sağlarken yoğun trafiğin olduğu dur kalk yapacağınız yerlerde can sıkıcı olabilir.Fiyat oalrak normal bir pedaldan daha pahalıya gelecektir. Çünkü yanında bir de ayakkabı almanız gerekecektir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir