Navigation Menu
Lastik Tamiri

Lastik Tamiri

By on Nis 19, 2017 in Blog | 0 comments

Yollarda sanırım en sık rastlanacak problemlerden birisidir. Bazen bir yama ile kurtarabileceğiniz bu problem bazen iç lastiğinizin tamamen değiştirmesi ile son bulabilir. Yamalamak için lastikde yirtilma oluşmamış olması gerekmektedir. Sadece ufak delikler için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Çünkü yırtılma oluşmuş bir lastik içerideki basacağınız hava ile yırtığı büyütecektir.

Bazen donanımızın problemli olmasından da kaynaklı patlamalar yaşıyor olabilirsiniz.Özellikle jant tellerinin jant  içlerine kadar uzanması bu tür problemlere sebep olmaktadır. Yada dış lastiğinizin aşırı eskimesi lastiğin jant yanaklarının kayması ve sibop kısmını kesmesi onarılamayacak patlamalara sebep olabiliyor.

En hızlı müdahale için Sıralama aşağıdaki gibi olmalıdır.

1- V-Brake Fren sisteminiz var ise V kısmını açınki lastiğiniz rahat çıkabilsin.
2- Problemli lastiğin göbek mandalını gevşetin. Vidalı ise vidaları gevşetin.
3- Lastiği kodrodan ayırın.
4- Levye yardımı ile lastiği jantan çıkartın. Burada dikkat etmeniz gereken lastiğin jantaki yönünü kaybetmemeye çalişin. Çünkü patlamaya sebep olan cisim halen lastik üzerinde kalmiş olabilir. Yamaladıkdan sonra dış lastikdeki cismin kalması durumunda aynı problemi tekrar yaşamanıza sebep olacaktır. İç lastikdeki deliği bulduğunuzda dış lastikdekini rahatca bulmanız hızlıca olacaktır.
5- İç lastiği hafif şişirip kağağı bulun. Kaçan yapan yeri ince bir zımpara ile zımparalayın.
6- Yamanız yapışan solüsyonlu ise ince bir kat bu sülüsyondan sürün ve 2-3 dakika kadar donmasını bekleyin.
7- Yamanın koruyucu etiketini çıkartıp yapıştırın. Birkaç dakika üzerine sertce baskı uygulayın.
8- Dış lastiği önce göz ile sonrasında el ile kontrol edin. El ile kontrol yaparken yavaş haraketler ile dış lastiğin iç kısmında 2-3 tur geçin. Yavaş geçmenizin sebeplerinden birisi de kesici bir cisim lastiğe saplanmış ise parmaklarınızı yaralayabilirsiniz.
9- Dış lastiği takmadan bir miktar pudra ile pudralayın. Bu işlem iç lastik ile dış lastiğin birbirine yapışmasını engelleyecektir. Bazı patlamalar bu yapışma yüzünden dış lastiğin janttan kaymas ve sibop tarafından iç lastiği yırtması ile oluşmaktadır.
10- Jantı bacak aranıza alın. Dış lastiğin tek yanağını yönünü doğru olacak şekilde jant’a yerleştirin.
11- Sibop kısmını yukarıya alın ve iç lastiği sibop deliğinden geçirin. Jantı ve lastiği çevirerek iç lastiği dış lastiğin içine yerleştirerek ilerletin.
12- Dış lastiğin dışarıdan kalan yanağını da jant’a yerleştirin. Lastiğe hafif bir hava vurun bu hava 10 psi civarında olsun.
13 – Dış lastiğin yanaklarını jantın içine iyice oturdun. Bunun için lastiği avuçlarınızla ileri geri çekerek yanakların oturması için zorlayın. Her 10-15 psi da bir yada lastik şişene kadar 3-4 kere bu işlemi uygulayın.

Sosyal Ağlarda Paylaş.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir